Sõsar logo valge

Mis on vegan dieet?

Ja mille poolest erineb see taimetoitlusest?

Mida veganid söövad ja mida mitte?

Veganlus on taimetoitluse alaliik (taimetoitlusest loe täpsemalt SIIT), mida järgides ei tarbi veganid lisaks lihale ja kalale mitte mingeid loomseid tooteid, sealhulgas piimatooteid, muna, mett ja nii edasi, ega kasuta loomseid tooteid ka muuks otstarbeks, näiteks nahka või villa riietuses.

Erinevalt internetiavarustes laialt levinud arvamustele, ei ole vegan lihasööjatest täielikult erinev inimliik, puid kallistav hull hipi ega eraldi ususekt. Mõni neist võib tõesti puid kallistada või hull olla, aga see on täpselt sama võimalik lihasööja puhul. On ka inimesi, kes loobuvad loomsetest toodetest usulistel põhjustel, kuid veganlus iseenesest ei ole ususekt.

Tegelikult on vegan täpselt samasugune tavaline inimene, nagu Sina, kes on lihtsalt otsustanud loomseid tooted mitte tarbida.

Enamasti on põhjuseks see, et veganid hoolivad loomadest või keskkonnast nii palju, et on otsustanud isiklikult seda tööstust mitte toetada loomset päritolu tooteid mitte tarbides.

Veganitest rääkides kujutatakse peamselt ette ekstreemset vegan aktivisti, kes karusnahafarmidest loomi vabadusse laseb või oma tõekspidamisi jõuliselt teistele peale surub.

Sellised veganid jäävad tõesti silma, kuna on valjuhäälsed ja tõmbavad endale palju negatiivset tähelepanu, saavutades ilmselt tihti pigem vastupidise tulemuse sellele, mida propageerida soovivad. Nemad on aga vähemus.

Suurem osa veganitest nii ei käitu ega kiida seda heaks. Nad elavad rahulikult oma elu, teistele enda arvamust peale surumata, teades, et igal inimesel on õigus oma toitumise üle ise otsustada. Samas jagavad nad hea meelega infot ja oma kogemusi neile, kes seda ise soovivad.

Miks vegan toitu proovida?

Tegelikult Sa juba teed seda, sest ka näiteks kartul, kapsas, porgand, puuviljad jne on ju taimsed toidud, mis moodustavad üliolulise osa ka lihasööja menüüst.
Ilma taimsete komponentideta oleks toit üksluine ja igav ning lisaks ei saaks Sa toidust kätte aineid, mis aitavad Sul terve ja tugev püsida.

Pea kõikidest toitudest, mida oled harjunud igapäevaselt sööma, on võimalik teha ka vegan versioon, asendades loomsed komponendid taimsetega. Vegan retseptide proovimine annab suurepärase võimaluse uute maitsete ja toiduideede avastamiseks ning toidu tegemises fantaasia kasutamiseks.

Vegan menüüs on arvutult väga maitsvaid toite. Võid proovida vegan retsepte ise teha, külastada mõnda üha rohkem populaarsust koguvatest vegan restoranidest (näiteks restoran V Rataskaevu tänaval) või tellides mõnikord oma lemmikrestorani menüüst taimse või vegan variandi.
Taimset toitu leidub praegusel ajal ükskõik millise restorani menüüst. Ava oma meeled uutele maitsetele ja proovi neid variante.

Kui Sa oled harjunud igapäevaselt liha sööma, siis ma ei soovita Sul päevapealt veganiks hakata, see ei ole hea mõte. Samas teeksid Sa aga oma tervisele ja keskkonnale palju head, jättes mõnel päeval nädalas loomsed tooted oma toidust välja.

Argumendid, mida veganid tihti kuulevad

Kui alustad veganiga toiduteemalist diskussiooni, siis arvesta sellega, et ilmselt on ta Su argumente juba enne palju kordi kuulnud, kuna ta on seda vestlust läbi teinud tunduvalt rohkem, kui Sina.
Kuna üldiselt teatakse vegan toitumisest vähe, kaasnevad sellega eelarvamused ja kriitika, ning teema algatajaks ei ole kaugeltki alati veganid ise (pigem vastupidi, sest kui palju kordi Sa jõuad seda sama vestlust korrata).

Veganid räägivad Sulle hea meelega oma toitumise tagamaadest ja jagavad maitsvaid retsepte, kui oled avatud meelega ja tõesti soovid sellest rohkem teada. Kui vestluse eesmärk on aga teise inimese valikute muutmine, kui ta seda ise teha ei soovi, siis on parem seda mitte alustada.

Siin on tuntud argumendid vegan toitumise vastu, mida iga vegan ilmselt kuulnud on, nii et vastan siin neile ise, et Sa ei peaks seda küsima:
(Rohkem infot leiad ka taimetoitluse teemalisest postitusest SIIT)

“Aga kust Sa siis valke saad, kui mitte lihast?”
See et veganitel on valgupuudus, on levinud müüt, tegelikult ei ole neil sellega probleemi, sest valku leidub piisavalt ka taimses toidus, näiteks pähklites, ubades, tofus ja nii edasi.

“Vegan toit on nii kallis, ma ei saa seda endale lubada!”
Vegan toit ei ole kallim kui lihatoidud, eriti, kui seda ise teha. On küll mõned vegan tooted, mis on kallimad kui loomsed alternatiivid, aga taimset toitu saab süüa ka ilma nendeta ning keskmiselt ei tule vegan toidukorv kallim, sest taimed on üldiselt soodsamad, kui liha.

“Kui me loomi ei sööks, siis saaks neid ju liiga palju ja nad sööks kõik taimed ära!”
Üle 80% planeedi elusolenditest on inimesed ja kariloomad. Kariloomad eksisteerivad ainult inimestele toidu tootmiseks ja nende kasvatus on äri. Kariloomad ei paljune iseseisvalt ja piiramatult, nagu metsikud loomad seda teevad. Kui loomseid tooteid ei tarbita, ei ole vajadust nii palju karloomi kunstlikult viljastada ning neid sünnib vähem. Sel juhul jääb vabas looduses elavatele loomadele rohkem ruumi ja toitu ning suudaksime palju liike väljasuremisohust päästa.

“Lehmadel on ju ikka vaja, et neid lüpstakse?”
Lehmad annavad piima ainult siis, kui neil sünnib vasikas, keda sellega toita. Selleks aga, et inimesed saaksid piima tarbida, viljastatakse lehmad kunstlikult ja sündinud vasikas võetakse ema juurest ära kohe peale sündi. Siis lüpstakse lehma niikaua, kuni ta piimatootmine hakkab vähenema ning ta viljastatakse uuesti (seda tehakse umbes kord aastas), et ta jälle rohkem piima annaks. Kui lehm vasikat ei sünnitaks, ei annaks ta ka piima. Ja kui vasikas jääks peale sündi ema juurde, jooks piima vasikas, kuni lehm lõpetab loomulikul teel piima tootmise ja seega ei ole lehma vaja ka lüpsta.

“Miks Sa loomade pärast muretsed, kui maailmas on ka nii palju inimesi, kes kannatavad?”
Üks ei välista teist. See, et inimene hoolib loomadest ei tähenda, et ta teistest inimestest ei hooli. Samaaegselt saab toetada mõlemat. Inimestel on enamjaolt võimalus enda eest ise seista, loomadel aga mitte.

“See, et Sina üksi liha ei söö, ei muuda ju niikuinii midagi”
USAs tehtud uuringud näitavad, et keskmine inimese sööb oma elu jooksul ära umbes 7000 looma. Selle võrra lihatööstust mitte toetada on veganile juba piisav argument, ühe inimese antud panus võib pikas perspektiivis olla väga suur. Veganid mõjutavad lisaks oma käitumisega ka otseselt või kaudselt teisi inimesi, näiteks tema pere või sõbrad proovivad vahelduseks ka taimseid toite, ning lisavad neid oma menüüsse, süües selle võrra vähem liha või otsustavad sellest samuti loobuda.
Lisaks on veganlus hetkel maailmas kõige kiiremini kasvav toitumistrend, mis kasvatab nõudlust vegan toidu järgi. Seega on vegan toite saada rohkem ja soodsamalt, nii et vegan valikuid on lihtsam teha ka lihasööjatel. Mida rohkem inimesi vegan toitumist toetab, seda suurem on ka muutus, mida see endaga kaasa toob.

Veganid usuvad ka seda, et maailma muutmisse oma panuse andmiseks tuleb alustada just iseendast, just nagu Michael Jacksoni laulu “Man in the mirror” sõnad:
“I’m starting with the man in the mirror, I’m asking him to change his way. And no message could have been any clearer – if you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make that change” (Ma alustan mehega peeglist, palun tal oma käitumist muuta. Ükski sõnum ei saaks olla selgem, kui see: kui tahad maailma paremaks muuta, siis vaata iseendasse ja tee see muutus, mida näha soovid.”)