Sõsar logo valge

"Kui tervislik on kartul?"

Kas kartul, üks eestlase põhitoiduainetest, on tõesti ebatervislik?

Nagu me kõik teame, on kartul eestlaste menüüs vägagi tähtsal kohal. Paljud meist ei kujuta oma toitumist ettegi ilma, et pea igapäevaselt kartulit sööks.
Kartulist räägitakse aga tihti kui rämpstoidust või toiduainest, mida tuleks kindlasti vältida. Kuidas kartul meie tervisele tegelikult mõjub? Vaatame seda lähemalt.

Millal, kuidas ja miks on kartuli tarbimine ebatervislik?

Erilist negatiivset tähelepanu saab kartul just kaalu jälgimise kontekstis, kuna liigne kartuli tarbimine on paljudele kaalu tõusu põhjuseks. Samas kartul iseenesest ei sisalda nii palju kaloreid, et ainult kartuli söömine meid paksuks teeks, põhiline probleem kartuli juures on see, kuidas seda süüa.

Rämpstoiduks klassifitseerub kartul siis, kui seda süüa friikartuli, kartulikõrpsude või mõnd muud moodi töödeldud ja praetud kujul. Just selliselt sisaldab kartul väga palju kaloreid ning tõstab kolesteroolitaset, kuigi kartul iseenesest ilma rasvas praadimata kolesterooli ei sisalda.

Lisaks sellele on kartuli glükeemiline indeks kõrge. See tähendab, et kartuli söömine viib kiiresti veresuhkru taseme kõrgele ja just veresuhkru taseme kõikumine on see, mis palju terviseprobleeme tekitab. Selle tõttu ei soovitata kartuli tarbimist diabeetikutele, kuna see võib suurel määral nende tervist mõjutada.

Samas aga saab kartuli glükeemilist indeksit tunduvalt langetada, kui süüa kartulit koos selliste toiduainetega, mis veresuhkrut palju ei tõsta ning sisaldavad palju kiudaineid, näiteks läätsed, oad, pähklid või teised kiudaineterikkad köögiviljad.

Kuigi kartuli tarbimine on turvaline neile, kellel suhkruhaigust ei ole, ei tähenda see, et suurtes kogustes kartulit süüa oleks tervislik. Kartulit tuleks süüa mõistlikkuse piires ja ta ei tohiks kindlasti moodustada suuremat osa meie igast toidukorrast, kuid menüüst täiesti välja jätta ei ole teda küll vaja.

 

Mida on kartulis head?

Palju vähem kui kartuli negatiivsetest omadustes räägitakse seda, miks kartul meie tervisele hea on. Kartul on tegelikult üks “supertoitudest”, mis lisaks sellele, et ta sisaldab väga palju kasulikke toitaineid on ka odav ja temast saab valmistada suurepärast maitsvat toitu.

  • Kartul sisaldab kiudaineid, vitamiine (näiteks vitamiin C ja B6), mineraale, (näiteks rauda, fosforit, kaltsiumi, magneesiumi, kloori ja tsinki) fütokemikaale ja antioksüdante, millest on meie tervisele palju kasu. Mõned põhjused, miks kartul meie tervisele kasulik on, on toodud siin:
  • Kartul aitab tänu temas sisalduvatele mineraalainetele ehitada ja hoida luude struktuuri ja tugevust.
  • Kartulis leiduv kombinatsioon kiudainetest, kaaliumist, C ja B6 vitamiinidest ning sellest, et seal ei ole kolesterooli, toetab südame tervist.
  • Kartulis sisalduvad mineraalained aitavad parandada lihaste liikumist, tuju, õppimisvõimet ja mälu.
  • Kartul sisaldab folaate, mis aitavad DNAd sünteesida ja parandada, seega aitab ennetada erinevate vähirakkude teket.
  • Kartulis olevad kiudained aitavad ennetada kõhuprobleeme ja toetada seedimist, mis omakorda aeglustab kehakaalu tõusu. Lisaks sellele aitavad kiudained täiskõhutundel kauem püsida, mille tulemusel tarbime vähem kaloreid.
  • Kartul aitab meie nahal noorema ja tervemana püsida, kuna sisaldab kollageeni ja C vitamiini, mis kaitsevad nahka päikese ja õhusaaste eest, vähendavad kortse ja parandavad naha tekstuuri.

Lisaks aitavad kartulis leiduvad vitamiinid toetada meie üldist tervist ja immuunsüsteemi.

keedetud kartul

Mis on kõige tervislikum moodus kartuli söömiseks?

Kui Sul on valida, kas süüa toidu kõrvale kartulit või saia, siis vali kindlasti kartul, kuna saiast saad peamiselt vaid tühje kaloreid, toitaineid on seal väga vähesel määral, kui üldse. Nagu aga juba mainitud, sisaldab kartul ka väga palju kasulikku.

Enamus kasulikke vitamiine ja mineraale, mis kartulis on, peidab ennast aga koores, seega kõige tervislikum on seda süüa koos koorega.

Kõige tervislikumad viisid kartuli söömiseks on ahjus koorega küpsetatud kartulid, mida koos muude tervislike toiduainetega, näiteks salati või ubadega serveerida. Kartuleid võib muidugi ka keeta või aurutada, kuid koorega ahjus küpsetades jääb alles kõige rohkem kasulikke aineid. Keetes lahustuvad paljud neist vees ning selle asemel, et kasulikud ained kartulist kätte saada, kallame nad lihtsalt koos keeduveega ära. Ka keetes ja arutades on loomulikult tervislikum valmistada ja süüa kartuleid koos koorega.

Vältida võiks kartulite fritüüris praadimist ehk siis friikartuleid ja kartulikrõpse. Ka pannil praadides tõstab praadimisel kasutatav õli tunduvalt kartuli kalorsust.

Kui palju kartulit on tervislik süüa?

Kui palju kartulit on tervislik süüa, ei ole veel piisaval uuritud ning seda ei saa kindlalt öelda, aga umbes 3-4 korda nädalas seda toidu kõrvale süüa on tervisele pigem hea, kui halb. Loomulikult, nagu iga toidu puhul, tuleks ka kartuliga piiri pidada ja seda mitte iga päev süüa. Selleks, et olla terve nii füüsiliselt, kui vaimselt, peaks toidulaud olema nii mitmekesine, kui võimalik, nii et muu toidu kõrvale võiks kartuli asemel serveerida ka näiteks brokkolit, lillkapsast, ube, herneid või erinevaid salateid.