Sõsar logo valge

"Mis on gluteenitalumatus?"

Mis on gluteen ja miks see talumatust tekitab?

Kuna viimaste aastatega on gluteeni mitte tarbimine trendiks saanud, gluteenivabasid tooteid on poodide tootevalikusse lisandunud ja sellest räägitakse palju, siis teeme ka siin selgeks, mis see gluteenitalumatus siis on.

Selleks, et aru saada, mis on gluteenitalumatus, alustame sellest, mis on üldse gluteen. Gluteen on valk, mida leidub, nisus, odras ja rukkis. Niisiis sisaldab suurem osa jahu sisaldavaid tooteid ka gluteeni, kui need ei ole tehtud gluteenivabast jahust.

Mõned inimesed aga ei talu gluteeni ja gluteeni tarbimine võib paremal juhul tekitada puhitust, kõhuvalu ja kõhulahtisust ning halvemal juhul, ehk siis tsöliaakia puhul, olla ka ravimata jätmisel eluohtlik.

Gluteen mõjutab organismi ainult seespidiselt, ehk siis seda süües. Kuigi on ettevõtteid, kes inimeste teadmatust gluteeni suhtes ära kasutavad ja turundavad näiteks gluteenivabu šampoone (mida šampoonid üldiselt niikuinii on), siis tea, et tegelikult ei saa gluteen Sind välispidiselt kuidagi mõjutada ja see on ainult turundustrikk.

Kuigi gluteenitalumatuse ja tsöliaakia puhul on probleemi lahendus sama – gluteeni tarbimise vältimine, on nad siiski teineteisest väga erinevad. Vaatame neid täpsemalt eraldi.

Gluteenitalumatus

Inimesi, kes gluteeni tarbimist väldivad, on tunduvalt rohkem, kui ainult need, kellel on tsöliaakia. Mõned inimesed lihtsalt usuvad, et gluteen ei ole meie tervisele kasulik ning soovivad seda vältida, samas kui teistel tekivad gluteeni tarbides ka erinevad sümptomid.

Gluteenitalumatuse puhul tekitavad terviseprobleeme seedeelundkonna ärritused, mis tekivad gluteeni tarbimise tõttu. Tüüpilised sümptomid on kõhuvalu, peavalu, väsimus, kõhulahtisus, lihasvalu, puhitused ja nahaprobleemid. Gluteenitalumatus on ebameeldiv ja selle vältimiseks peaks gluteeni sisaldavate toodete tarbimist vältima. Kui siiski neid aegajalt tarbida või teha seda väikses koguses, siis ei ole sellest ka midagi väga hullu.

Tsöliaakia

Tsöliaakia on väga tõsine terviseprobleem, mille tõttu mõjutab gluteeni tarbimine inimese organismi autoimmuunsust. See tähendab, et keha immuunsüsteem hakkab gluteeni vastu võitlema. See reaktsioon võib tekkida juba väga väikese gluteenikoguses sattumisel toitu, näiteks, kui toitu valmistatakse samal pinnal, kus on ka glueeni sisaldavad tooted ja natuke saiapuru või jahu satub sealt toidu sisse. Tsöliaakia puhul ei saa seedimine normaalselt toimida ning inimene ei saa toidust kätte eluks vajalikke toitaineid.
Tsöliaakia on pärilik haigus ning seda põeb Euroopas umbes 0.5-1% inimestest.

Tsöliaakia sümptomiteks on kaalukaotus, puhitused, gaasid, kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu ja krooniline väsimus. Gluteen võib tsöliaakiat põdevatel inimestele põhjustada ka probleeme aju funktsioonides, näiteks skisofreeniat ja epilepsiat ning kui see pikemaajaliselt ravita jätta, võivad tekkida aneemia, osteoporoos, põrna kahjustused, viljatus ja vähioht.

Tsöliaakiat põdevad inimesed peavad gluteeni oma toidust täielikult välja jätma kogu ülejäänud eluks.

gluteen

Kokkuvõtteks

Kui oled märganud, et pärast gluteeni sisaldavate toitude tarbimist tunned ennast alati halvasti või Sul on sümptomid, mis tsöliaakia puhul esinevad, siis peaksid kindlasti oma perearstiga konsulteerima. Lihtsalt gluteenitalumatuse puhul on lahendus lihtne, väldi gluteeni sisaldavaid tooteid või tarbi neid väga harva. Tsöliaakia puhul pead oma toitumist aga tõsisemalt jälgima, et kindel olla, et gluteeni täielikult väldid.

Ka siis, kui Sul ei ole gluteenitalumatust või tsöliaakiat, on siiski parem, kui Sa gluteeni sisaldavaid tooteid liigselt ei tarbi, sest need võivad pikemas perspektiivis ka palju muid terviseprobleeme tekitada. See ei tähenda muidugi, et peaksid kohe hakkama ainult gluteenivaba saia ostma, sest ka need ei ole muudel põhjustel väga tervislikud, kuid nisu-, odra- ja rukkijahu toodetele on ka palju muid alternatiive, mida võiksid kaaluda.
Väga hea ülevaate sellest, milliseid gluteenivabasid jahusid Eesti olemas on leiad näiteks siit:

sai