Sõsar logo valge

Kuidas toidu abil stressiga võidelda?

Kuidas stressiolukorras käitume?

Kui oleme stressis, siis kipume tavaliselt esimesena just rämpstoidu järgi haarama. Sööme palju rasvast, magusat ja joome alkoholi. Kes meist siis ei oleks püüdnud ebatervisliku toidu või mõne klaasi veiniga ärevust või muresid korrakski eemale peletada?
Tuleb aga tunnistada, et see ei ole kaugeltki jätkusuutlik lahendus ja pikas perspektiivis teeb vale toitumine olukorra ainult hullemaks.
Kui me ei saa toidust kehale vajalikke toitaineid, siis tunneme ennast loiult, energiat on vähe ning tekivad keskendumisraskused, mis omakorda tekitavad stressi veel juurde.

Kui oled viimasel ajal olnud rohkem stressis, kui tavaliselt, on äärmiselt oluline üle vaadata, kuidas oma toidulauda katad, et aidata oma kehal stressi ja ärevusega toime tulla.
Tervislik ja tasakaalustatud toitumine mõjutab tugevalt vaimset tervist ning annab energiat aju efektiivsemaks tööks, et saaksid muret tekitavad olukorrad kergema vaevaga lahendatud.

Toiduained, mis stressi peletavad:

Rohelised salatid– salatites on palju toitaineid ja vitamiine, mis toetavad immuunsüsteemi, ning annavad energiat ja on üldisele tervisele väga olulised. Tumerohelised salatilised, näiteks spinat, sisaldavad folaate, mis reguleerivad aju kemikaale, mis on seotud tujudega. Kui need kemikaalid on tasakaalus, siis tuleb ka parem tuju lihtsamini ja seega on ka stressiga kergem võidelda.

Kaerahelbed – kaerahelbeputru on kiire ja mugav valmistada ning tal on palju tervislikke omadusi, mis aitavad Sul ennast rahulikumana tunda. Uuringud on ka näidanud, et lapsed, kes hommikusöögiks kaerahelbeid söövad on hommikuti koolis tunduvalt nupukamad, kui need, kes seda ei tee.

Avokaado – avokaado sisaldab palju beta-karotiini, ning häid rasvu, mis aitavad vitamiinide imendumisel vereingesse. Avokaadot võib süüa kas toorelt, kastmetesse lisatuna, võilevamääretes või smoothiedes.

Mustikad – Mustikates on väga kõrge antioksüdantide tase, mille tarbimine aitab parandada vaimset tervist, sealhulgas õppimisvõimet ja keskendumisvõimet, mis aitab stressiga paremini toime tulla. Mustikaid on hea lisada näiteks hommikupudrule või smoothisse.

Kummeli tee– kofeiin, suhkrused joogid ja energiajoogid, võiks stressirohkel ajal asendada hoopis kummeliteega. Kummeliteed on juba sajandeid kasutatud kui rahustavat jooki ning ka kliinilised testid on tõestanud, et kummel vähendab ärevuse sümptomeid.

Šokolaad – kuigi seda peetakse tavaliselt ebatervislikuks toiduks, teame, et šokolaad mõjutab meie tuju. Uuringud on näidanud, et šokolaadi söömine tõstab õnnetunnet. See ei tähenda muidugi, et võiksid süüa nii palju šokolaadi, kui heaks arvad või seda iga kord näksima, kui tunned, et oled stressis. Šokolaadi mõju on tunduvalt tugevam, kui seda väikeses koguses tarbida. Maiustamiseks on parim tume šokolaad, kuna sisaldab rohkem antioksüdante, mis stressiga võidelda aitavad.

Kreeka pähklid – kui otsid tervislikku snäkki, mis ka stressiga võidelda aitaks, siis on kreeka pähklid ideaalne valik. Pähkleid on muidugi ka hea näiteks salatitesse, putru või magustoitudesse lisada.

Pistaatsiapähkel– ka pistaatsiapähkel on suurepärane ja tervislik snäkk. Uuringud näitavad, et väike pakk pistaatsiaid iga päev on hea vereringele ja südamele. Lisaks sellele võib pähklite ükshaaval koorimine olla kui omaette rahustav teraapia.

Hapendatud toidud– jogurtid, hapukapsad ja muud hapendatud toidud aitavad headel kõhubakteritel seedimist korras hoida, mis omakorda mõjutab ka vaimset tasakaalu, nii et naudi tihemini näiteks traditsioonilist hapukapsasuppi või vanaema hapukurki.

Millest alustada, et hakkaksid tervislikumalt toituma?

Tervislik toidulaud algab meie ostuotsustest, seega on hea mõte alustada sellest, kuidas me poes käime.
Üks elementaarne ja lihtne, kuid tavaliselt meelest minev nipp, kuidas neid toiduained oma menüüsse rohkem lisada on järgmine:

  • Mine alati poodi täis kõhuga, sest siis töötab mõistus selgelt ja suudad oma valikute suhtes ratsionaalseid otsuseid teha. Peale tööpäeva lõppu tühja kõhuga poodi minnes kipuvad rämpstoidud nagu iseenesest korvi hüppama, sest neid tahta on aju loomulik instinkt.
  • Kirjuta kõik siin nimekirjas olevad toiduained endale telefoni märkmetesse või paberile üles ja vaata poes olles nimekiri üle, et kindel olla, et vähemalt mõnedki neist toiduainetest endale osukorvi lisad.
  • Tee suurem poeskäik kord või paar nädalas ja osta endale tervislikke toiduaineid varuks, nii et neid oleks alati võtta, kui kõht tühjaks läheb.

Ma tean, et stressis olles on tervisliku toiduga tegelemine viimane asi, millele mõelda tahad, kuid need väikesed muutused menüüs võivad aidata stressirohked olukorrad kordades kiiremini ja efektiivsemalt lahendada, nii et vähemalt proovi seda ja vaata, mis juhtub. Kaotada ei ole ju küll midagi! 😉

woman, eating, food