Sõsar logo valge

"Kuidas lõhnad meile mõjuvad?"

42. Osa

Olen juba kaua aega kannatanud igapäevaste krooniliste peavalude käes, millele arstid ega teraapiad ei ole leidnud põhjendust ega ravi. Hiljuti aga jõudsin enda jaoks üllatavalt üheni väga vähestest asjadest, mis valu tõeliselt leevendab ja see on piparmündi eeterlik õli.

Just sellepärast hakkasin huvi tundma, et mis see siis lõhnades on, mis mind nii palju mõjutada suudab ja kuidas aju üldse erinevatele lõhnadele reageerib.

Miks haistmismeel oluline on?

Haistmismeel on üks loomariigi vanimaid meeli, millest on otseselt sõltunud meie ellujäämine, olles läbi miljonite aastate aidanud nii inimestel kui loomadel leida toitu, kaaslasi, hoiatanud ohtude eest, nagu kiskjad või riknenud toit ning pakkunud naudinguid läbi meeldivate aroomide.

Haistmismeele tähtsust näitab ka fakt, et see on ainus meel, mis on veel emaüsas oleval beebil juba täielikult välja arenenud.
Kuni umbes kümne aastaseks saamiseni on haistmine see, mis meid kõige enam mõjutab, seega on lapseeas saadud emotsioonid ning lõhnad mis teda sel hetkel ümbritsesid, ajus salvestatud kui üks mälestus, ehk siis emotsioon ja lõhn on meie meeles üks ja sama.

Teadus on näidanud, et lõhnad mõjutavad peaaegu kõike meie ajus, sealhulgas unenägusid, emotsioone, käitumist, stressi, valuaistinguid, keskendumisvõimet, mälu ja isegi romantilise partneri valikut.

Haistmine mõjutab väga suurel määral seda, milliseid otsuseid teeme oma kaaslase valikul. Meile endale märkamatult saame me lõhna järgi aru geneetilistest sarnasustest ning tunneme tugevat tõmmet just nende vastassoo esindajate vastu, kes on meist geenide poolest võimalikult erinevad.

Mis on aroomiteraapia ja kuidas seda kasutada?

Aroomiteraapia on loodud tervendama inimese meelt, keha ja vaimu läbi lõhnade. Paljudes vanades tsivilisatsioonides, sealhulgas Egiptuses, Hiinas ja Indias on aroomiteraapiat kasutatud juba üle tuhande aasta.
Erinevaid lõhnu kasutatakse muuhulgas näiteks valu, peavalude, unetuse, ekseemi, ärevushäirete, depressiooni ja seedehäirete raviks.
Paljud teaduslikud uuringud on näidanud, et lõhnad jõuavad otse, vereringet vältides, kesknärvisüsteemi retseptoriteni ning seega mõjutavad koheselt ja suurel määral aju funktsioone. On tõestatud, et läbi lõhnameele saab mõjutada ka füsioloogilisi omadusi, sealhulgas vererõhku, lihaspingeid, pupille, naha temperatuuri ning pulsi- ja ajutegevuse kiirust.

Kuna lõhnameel on esimene, mis meil lapseeas välja areneb, seostab aju ka automaatselt emotsioone lõhnadega, mida ta sellel hetkel tundis. Seega kujunevad lõhnaeelistused ülejäänud eluks välja juba väga varajases lapsepõlves ning seostuvad igaühele meist erineva emotsiooniga, mida kogesime, kui seda lõhna tundsime. Seetõttu mõjuvad aroomid igaühele erinevalt.

Samas aga on lõhnu, millele suurem osa inimestest sarnaselt reageerib.
Lavendel näiteks aktiveerib tavaliselt heaoluhormoone ja tekitab õnnetunnet, rooside lõhn alandab vererõhku ja eukalüpt tõstab tähelepanuvõimet.

Lavendel, vanilje, kohvi ja rooside lõhn mõjuvad kliiniliste uuringute kohaselt inimestele üldiselt positiivselt. Lavendel võib aidata unetuse, ärevuse, stressi ja operatsiooni järgsete valude puhul, kuna rahustab närvisüsteemi. Piparmündi ja maasika lõhn aitavad tõsta keskendumisvõimet. Värskendavalt ja positiivselt mõjuvad tsitruse lõhnad ning Eestlastele võiksid hästi mõjuda näiteks kuusk, mänd ja kadakas. Ka tõrva lõhn, mida mujal maailmas enamjaolt halvaks peetakse, toob meil, eriti just vanematel inimestel, esile pigem positiivseid emotsioone.

Seda, kuidas erinevad lõhnad Sind mõjutavad saad teada vaid vaid neid ise katsetades. Proovida võid nii koduseid lõhnu, nagu kohv ning erinevad taimed ja lilled, kui looduslikke eeterlikke õlisid.
Selle juures on abiks kui mõtled mis võisid olla need lõhnad, mis Sind lapsepõlves rahustasid? Mis tekitasid rõõmu ja mis panid tegutsema?

Mina tunnen, et näiteks maasika- ja vaarika lõhn tekitab minus rõõmu, piparmünt turvatunnet,
nurmenukk lõdvestust ja rahu. Kohvilõhn, isegi ilma seda joomata, paneb aju tööle ning niidetud muru või heinalõhn tekitab suviselt kerge tunde ning leevendab stressi ja sirel viib otse puhkuselainele.

Oma kogemusele põhinedes soovitan võtta enda jaoks aega, et märgata ja tunda aroome enda ümber ja endale ka kirja panna, millise emotsiooni nad Sinus tekitavad, sest see võib olla üks lihtsamaid mooduseid, kuidas ennast pingelises olukorras rahustada, rasket päeva rõõmsamaks muuta ja hallidesse päevadesse päikest tuua.
Mida rohkem märkame lõhnu enda ümber, seda enam nad meid mõjutavad ning võivad avada uue otsetee oma tunnete ja emotsioonideni.

Ilusat ja lõhnavat päeva Sulle!

1 thought on “42. Kuidas lõhnad meile mõjuvad?”

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga