Sõsar logo valge

"Kuidas luua oma unistuste töökoht"

2. Osa

Kuidas lahendada uue alguse rahamured?

Kui nullist alustada, siis on loomulikult esimene oluline küsimus: “kust ja kuidas selleks raha saada?”, seega selles osas räägingi just sellest. 

Enamustel eelmistest kordadest, kui nullist alustasin, oli loogiline koht raha saamiseks leida töö. Seda ma loomulikult ka tegin. Nii, et kui oled koos minuga praegu nullist alustamas, siis on tegevus number üks: 

leida endale töö või luua sissetulek! Kui Sul on sissetulek juba olemas, siis mõtle läbi, mida Sa saaksid teha, et seda kasvatada, et uus algus saaks veel ägedam!

Ma tean, et mõtled praegu, et töö leidmine on ju nii raske, eriti kriisi ajal! Tegelikult ei ole see päris tõsi, töötajaid on alati vaja ja kui Sul on käed, jalad, normaalselt toimiv pea ja Sa elad Eestis siis ei ole Sul töö leidmisega ilmselt probleeme. Minul ka ei ole. 

Tean seda kindlalt, sest olen suurema vaevata saanud tööd riikides, kus ma ei tunne mitte ühtegi inimest ega räägi sõnagi kohalikku keelt. Ja tean, et mul ei ole “lihtsalt vedanud”, sest olen seda teinud palju kordi ja päris mitmes erinevas riigis. Üheks neist oli näiteks Hiina. Asi ei olnud ka selles, et mul oleks mingeid erilisi oskusi, kogemusi või annet, mis mulle tööturul teiste ees eelise oleks andnud. 

Olen lihtsalt alati kinnitanud vana head ütlust: “kes otsib, see leiab”, seega selle asemel, et kodus istuda ja oodata, et töökoht ise sülle kukuks, on vaja hakata aktiivselt otsima ja mitte alla anda, enne, kui selle leidnud oled!

Küsimus on muidugi selles, et Me ei taha ju lihtsalt igasugust tööd! Tahame tööd, mis teeb Meid õnnelikuks, kus on kõige ägedam meeskond ja lahedam boss ja loomulikult kus saab kümme korda rohkem palka, kui tegelikult vaja läheb!

Mis on unistuste töökoha saladus?

Unistuste töökoha saladus, on aga see, et tegelikult on see nii lihtne, et polegi mingi saladus! Nimelt peitub nipp teadmises, et Sa SAAD UNISTUSTE TÖÖKOHA ENDALE ISE LUUA!

Kust ma seda tean? Tean, sest et olen seda palju kordi enne teinud! Muidugi sellest, et ma ju tegelikult ise lõingi endale need unistuste töökohad ja see ei olnud lihtsalt vedamine, sain alles hiljuti aru.

Endale unistuste töökoha loomise all ei pea ma sugugi silmas enda ettevõtte loomist, kuigi ka see on üks väga hea võimalus, mida vähemalt korra elus proovida tasuks!

Oma unistuste töökoha loomise lihtne saladus on hoopis järgmine:

See, kas töö on Sinu jaoks unistuste töö, ei sõltu tegelikult sellest, mis see töö on, mis ühiskond sellest arvab või kui palju palka saad, see sõltub sellest ja AINULT sellest, mida Sa ise sellest tööst mõtled.

Nii, et enne, kui oma praegusest töökohast ära tulla plaanid või kehvana tunduvale töökohale ära ütled, proovi kõigepealt, mis siis saab, kui seda töökohta teise pilguga vaatad ja teed seda nii, nagu see oleks absoluutselt parim töökoht, mis Sul olla saab. Mõtle, mida saaksid teha, et oma tööd paremini teha ja muuta oma töökoht täpselt selliseks, millest unistanud oled!

Räägin Sulle näiteks kui “glamuursed” minu unistuste töökohad on olnud, sest et äkki märkad, et Sinu oma ei olegi ju tegelikult selle kõrval üldse halb!

Mu “karjäär” sai alguse Taani ülikooli minnes, kui mu eesmärgiks oli oma õpingu- ja elamiskulud iseseisvalt katta, ilma laenu ja vanemate abita. Olin siis 22 aastat vana ja töökogemus põhimõtteliselt null, seljataga ainult lõpetamata kõrgharidus Tartu ülikoolist.

Nimelt, tundsin ennast tõeliselt õnnega koos olevat, kui leidsin endale tööd koristaja ja nõudepesijana. Mulle päriselt ka meeldisid need töökohad ja olin uhke ja õnnelik, et suutsin oma õppimist ja elamist ise toetada.

Ma olin töökohtade eest tänulik ja võibolla ka selle tõttu andsin endast alati parima, tegin ka lihtsaid töid nii hästi, kui võimalik ja õppisin kõik, mis sellest õppida oli. Ma ei teinud seda kaugelti selleks, et tööandjale meeldida või ametikõrgendust saada, ma isegi ei teadnud, et see on võimalik. Tegin seda selleks, et ennast hästi ja kasulikuna tunda ja otsisin alati võimalusi, kuidas oma töökoht nii enda kui oma kolleegide jaoks paremaks muuta. See ei jäänud aga ka teistele tähelepanuta ja sellepärast tõusin kiirelt ametiredelil kokaks. Kokaamet oli hästi tasustatud ja mis veel parem, oli see, et armastasin seda töökohta loomulikult veel rohkem, kui eelmist ja jällegi oli seal nii palju uut ja huvitavat õppida! Seda, kui palju teadmisi ja võimalusi see töökoht mulle tulevikus andis, ma siis veel ei teadnud. 

Sellele tagasi vaadates peidab see lugu endas aga kahte õppetundi, mis on mind elus ja tulevastes töökohtades alati kiiresti edasi viinud:

  1. Armastada saab iga töökohta, olgu see siis kasvõi koristaja või nõudepesija amet
  2. Siis kui teed oma tööd rõõmu ja entusiasmiga, tuleb ka raha. Olen sellele ka edasises elus mitmeid kordi kinnitust saanud, et raha hakkab tulema just siis, kui keskendud hoopis muudele eesmärkidele.

Oma järgmistest unistuste töökohtadest räägin aga järgmistes osades. Neid on palju, ja mulle on tihti öelnud, et olen nagu hunt kriimsilm oma saja ametiga. Iga amet neist, kuitahes tavaline ja igav see töö ka ei tunduks on aga olnud väärtuslik õppetund, mis on minust teinud inimese, kes täna olen.