Une mõju kehakaalule
Kas uni mõjutab kehakaalu?
Eduka kaalulangetamise juures on uni küll vähem räägitud, aga siiski väga oluline faktor. Inimestel, kes hästi ei maga, on kaalu raskem kaotada kui neil, kes seda teevad. Isegi juhul, kui nad söövad täpselt samamoodi ja teevad sama palju trenni. Uuringud on näidanud, et need, kes korralikult ei maga, võivad kaotada sama perioodi jooksul isegi kuni 55% vähem keharasva, kui need, kes seda teevad.
Pikemat aega korralikult magamata olemine mõjutab Su hormonaalset tasakaalu, sealhulgas glükoosi- ja insuliini taset, millel on suur mõju kehakaalule.
Väsimus mõjutab ka Su otsustusvõimet ja tahtejõudu, mistõttu on raskem jääda selliste toiduvalikute juurde, mis Su kehale head teevad. Väsinuna nõuab aju rohkem neid toite, mis annavad Sulle rohkem dopamiini ehk õnnehormooni, mida annavad kõige rohkem just loomulikult need toidud, mis sisaldavad palju jahu, suhkrut ja rasvu, mis tervisele lõppkokkuvõttes ainult halba mõju avaldavad ning kaalu tõstavad.
Head und on vaja ka siis, kui teed trenni, sest just uneaeg on oluline selleks, et lihas saaks kasvada ja taastuda ning keha rasvu põletada.
Mida saaksid teha, et paremini magada?
Enamikule inimestest on korralikult välja puhkamiseks vaja 7-9 tundi und ööpäevas. Siin on mõned nipid, mis aitavad Sul rohkem ja kvaliteetsemat uneaega saavutada. Pea meeles, et kui magad hästi, jõuad ka vähema ajaga rohkem tehtud ja teed seda tunduvalt paremini, kui väsinuna!
- Planeeri oma aega. Enamik inimesi väidab, et ei maga piisavalt, sest neil ei ole selleks lihtsalt kiire elu kõrvalt aega. Aga kas Su elu peab ikka nii kiire olema? Võta enda jaoks mõni tund mõtlemisaega ja mõtle korralikult läbi, mis on tegevused, mida pead kindlasti iga päev või nädal tegema. Kirjuta need üles tähtsuse järjekorras. Siis vaata üle, kas on tegevusi, mille saaksid nimekirjast eemaldada ja mõtle läbi, kuidas kõiki ülesandeid paremini planeerida. Alusta tegevustega alati kõige tähtsamast. Sea iga tegevuse jaoks kindel kellaaeg ja ajapiirang. Oma aega hästi planeerides jõuad sama ajaga tunduvalt rohkem tehtud kui isegi ette kujutad. Ja jääb ka rohkem aega magamiseks.
- Sea magama minekuks ja ärkamiseks iga päev kindel kellaaeg, järgi seda ka vabadel päevadel, ainult nii saavutad suurepärase unerütmi ja kvaliteetse une. Kui pead tõusma näiteks kell 8 hommikul, siis mine alati magama kell 11, andes endale tunni magama jämiseks. Rütmiga harjumine võib mõned nädalad aega võtta, aga kui selle lõpuks saavutada, siis ei ole Sul hommikul värske ja väljapuhanuna enam äratuskella vajagi.
- Kui just peas keerlevad mõtted ja stress on see, mis Sul magama jääda ei lase, siis kirjuta alati enne magama jäämist kõik oma mõtted üles. Kui oled mõtted peast välja saanud, siis paneb aju nad automaatselt hoiule, nii et ei pea sellele enam enne magamajäämist mõtlema. Mõtle neile asjadele järgmisel päeval puhanuna edasi ja leiad ka lahendusi, mille peale väsinuna kindlasti ei tuleks.
- Magamistuba hoia magamiseks. Ära kunagi vaata voodis filme või telekat ega veeda aega sotsiaalmeedia kanalites, see segab magama jäämist. Kui seda kindlasti õhtuti teha tahad, siis tee seda enne voodisse minekut.
- Voodis raamatu lugemise asemel kuula õhtuti audioraamatuid. Vali õhtuseks kuulamiseks spetsiaalselt rahulikud audioraamatud ja kuula neid tuled kustus teki all, sest pimedas tuleb uni paremini. Veel parem, kui saad raamatule panna tunnise ajalimiidi, et see automaatselt tunni pärast lugemise lõpetaks ja saaksid rahulikult magama jääda.
- Harjuta meditatsiooni. Meditatsioon aitab aju lõdvestada ja pidevalt segavatest mõtetest välja lülitada. On palju meditatsiooni harjutusi, mis keskenduvad spetsiaalselt paremini magama jäämisele, leia endale sobiv une meditatsiooni äpp või youtube video ja harjuta seda 10 minutit igal õhtul enne magama jäämist. Pea meeles, et meditatsioon nõuab harjutamist, et see toimiks. Proovi seda vähemalt kuu aega iga päev.
- Joo kohvi ja kofeiini sisaldavat teed ainult hommikuti. Kohv on hommikul suurepärane ergutaja, kuid segab unerütmi kui seda õhtuti tarbid, ilma, et sellest ise arugi saaksid. Ära joo kofeiini sisaldavaid jooke pärast kella kahte päeval ja vaata, kuidas unerütm paraneb. Kui oled õige ja piisava unerütmi saavutanud, tunned, et Sul ei olegi enam hommikul ergutuseks kohvi vaja.
- Joo enne magamaminekut rahustavat taimeteed. Müügil on spetsiaalsed teesegud, mis on rahustava toimega. Leia endale apteegist sobiv ja joo enne magamaminekut alati üks tass.
- Alkohol mõjutab une kvaliteeti. Paljud inimesed arvavad, et alkoholi tarbimine õhtuti aitab neil paremini magama jääda, kuid see uni on petlik. Uinud küll kiiremini, kuid une kvaliteet on halb ja ärkad öö jooksul tihti, mis tähendab, et Sa ei puhka ennast vaatamata pikale uneajale korralikult välja. Kui soovid kvaliteetset und, siis väldi alkoholi tarbimist või tee seda harva ja mõõdukalt.
- Kõige raskem on korralikku uneaega saada, kui Sul on kodus väikesed lapsed. Beebidega on seda pea võimatu teha, aga kui lapsed on juba natuke suuremad, siis võta enda jaoks aega läbi mõelda, kuidas ka Sina saaksid selle aja, millal korralikult puhata, sest see aitab Sul lisaks enda paremale tervisele olla ka rõõmsam ja parem lapsevanem. Räägi näiteks läbi teise lapsevanemaga, et ühel ööl hoolitseb laste vajaduste eest tema ja järgmisel Sina. Kui on Sinu kord korralikult puhata, siis minekindlal ajal magama, kasuta kõrvatroppe ja ära lase ennast segada. Kui muidu ei saa, siis maga kasvõi teises toas. Mõtle ka sellele, kuidas aidata lastel korralikku unerütmi saavutada. Sellel alal on palju kirjandust, leia endale süsteem, mis toimib.
Kui Sul on see võimalus, ei ole ka kiirete lõunauinakute tegemine üldse paha mõte. Juba 20 minutit kiiret pikutamist aitab ajul taastuda ja päevastele ülesannetele paremini keskenduda.