"Mis on taimetoitlus ja miks seda kaaluda?"
Loe, mida peaksid teadma ühest maailma enimlevinud toitumistrendist
Mida taimetoitlus tähendab?
Taimetoitlus tähendab seda, et inimene ei söö liha, selahulgas loomaliha, linnuliha ja kala. Kindlasti on ka neid, kellele liha lihtsalt ei maitse, kuid enamjaolt on inimesed otsustanud taimetoitluse kasuks kas tervislikel, eetilistel või usulistel põhjustel.
Mida taimetoitlased söövad?
Loomulikult sõltub see igaühe individuaalsetest maitse-eelistustest, aga üldiselt söövad taimetoitlased kõike peale liha ja kala. Taimetoitlase menüüsse võivad kuuluda ka piimatooted, munad, mesi ja muu, mis ei ole otseselt olnud elusolend. Tavaliselt on taimetoitlase toidulaud mitmekesisem, kui lihasööja oma.
Taimetoitluse alaliik on veganlus, mille puhul ei tarbi inimene ühtegi loomset toodet, ei toidus ega mujal. Vegan ei söö lisaks lihale ja kalale ka piimatooteid, mune, mett jne ega kasuta näiteks nahast või villast valmistatud tooteid, kuna need tulevad loomsest allikast.
Selles artiklis vaatame lähemalt taimetoitlust, mitte otseselt veganlust.
Tervislikud põhjused taimetoitluseks
Taimetoitlus ei ole automaatselt tervislik või ebatervislik, vaid sõltub iga inimese valikutest. Kui oled suur lihasööja ja otsustad sellest üleöö loobuda, ilma oma toiduvalikus mitte midagi muud muutmata, siis tõenäoliselt ei mõju see Sulle hästi, kuna jätad asendamata toitained, mille varem lihast said.
Ka taimetoitlane, kes sööb peamiselt rämpstoitu või väga väheseid erinevaid toiduaineid, ei toitu tervislikult.
Seega, enne kui otsustad lihast loobuda, on soovitatav uurida, mida võiks tasakaalustatud taimetoidu menüü sisaldada.
Üldiselt on tasakaalustatud taimetoitlusel paju eeliseid ning teadlased on sadades uuringutes tõestanud, et tasakaalustatud taimetoidu dieedi puhul saab inimene kätte kõik vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalid isegi paremini, kui keskmine lihasööja, kuna taimetoit on enamasti mitmekesisem.
Taimetoitluse eelised tervisele on järgmised:
- Ülekaalulisuse risk on väiksem
- Südamehaiguste tõenäosus väheneb
- Kolesterooli tase on madalam
- Vererõhk on madalam
- 2. tüüpi diabeedi oht väheneb
- Madalam vähi risk
- Kiirem metabolism
Eetilised põhjused taimetoitluseks
Paljud inimesed on loobunud lihast lihatööstuse keskkonnamõjude või loomade väärkohtlemise pärast.
Loomakasvatuse jaoks kulub väga palju ressursse, sealhulgas maad ja vett. Selleks, et loomadele sööta kasvatada, raiutakse maha vihmametsi, mille tõttu väheneb planeedi võime kasvuhoonegaaside vastu võidelda. Põllumaaks tehakse ka muid piirkondi, mis seda enne ei olnud. Selle tõttu sureb iga päev välja üha rohkem taime- ja loomaliike ja metsikut loodust jääb vähemaks. Kui kasutada maad selleks, et seal otse inimesele toitu kasvatada, mitte loomadele, mida sööme, siis kuluks selleks põllumaad kuni 75% vähem. Loomade kasvatamiseks kulub ka väga palju vett, millest paljudes maailma paikades puudus on. Selleks, et toota 1kg veiseliha, kulub vett 5000 kuni 20 000 liitrit. Lisaks sellele toodab piima- ja lihatööstus suure osa kasvuhoonegaasidest.
Üks levinumaid põhjusi lihast loobumisel on loomade õigused ning nende eiramine suurtes farmides. Liha- või piimaloomad elavad kitsastes ja neile ebaloomulikes tingimustes lühikese ja õnnetu elu. Neid nuumatakse ning hoitakse elus alates vaid ühest päevast vasikaliha tootmise tarbeks kuni mõne aastani piimalehmade puhul. Loomade eluiga oleks loomulikes tingimustes mitukümmend aastat. Parema tootluse nimel söödetakse neile hormoone ja antibiootikume, mis siis ka läbi liha- ja piimatoodete inimese organismi jõuavad.
Usulistel põhjustel lihast loobujad usuvad seda, et igal elusolendil on hing ning neil puudub õigus nende elu võtta. Lisaks usutakse, et loomades on tassündinud esivanemate hinged ning neid tuleb austada samamoodi, nagu teisi inimesi.
Millised on tüüpilised argumendid taimetoitluse vastu?
Siin on mõned tüüpilised argumendid, millele taimetoitlased pidevalt vastama peavad, nii et kui soovid taimetoitlast vihale ajada, siis see on hea spikker. Samas, kui oled mõistlik inimene ja arvestad sellega, et toitumine on igaühe enda isiklik otsus ja vabadus, siis vastan need küsimused siin ära, et Sa ei peaks neid küsima.
- “Liha peab sööma, Sa ei saa ju taimedest kõiki vajalikke toitaineid!”
Teaduslikult on tõestatud, et see ei ole tõsi. Saame kõik vajalikud toitained ka taimsetest allikatest, tuleb lihtsalt süüa mitmekesiselt. Uuringud on ka näidanud, et enamik taimetoitlasi toituvad tervislikumalt kui lihasööjad, kuna nende toidust saadav toitainete valik on suurem. - “Mina küll ei suudaks ainult muru/porgandit süüa”
Taimetoidu valik on väga rikkalik ega koosne kaugeltki ainult salatist. Piisab lihtsast retseptiotsingust, et leida taimetoite, mis Sullegi väga maitsevad ja kindlasti aitaks uute toitude ning retseptide katsetamine nii silmaringi avardada, kui tervislikumalt toituda. - “Taimedel on ju ka tunded, miks Sa siis neid sööd?”
Igaüks teab, et kui Sulle antakse ette elus lambatall ja kartul, on nende lahti lõikamisel ikka väga suur vahe. Erinevalt kartulist on lambatallel närvisüsteem, ta tunneb hirmu, emotsioone ja valu. Kumb valik on Sinu meelest eetilisem? - “Kui Sa loomi nii väga armastad, siis miks Sa nende eest toidu ära sööd?”
Nagu juba eelnevas tekstis öeldud, siis kulub inimestele söögiks kasvatatavate loomade toitmiseks kuni 75% rohkem maad, seega kui kasvatada inimesele söögiks rohkem taimi ja vähem loomi, ei peaks me muretsema nälja pärast maailmas. Kui sööme vähem loomi ja rohkem taimi, on nõudlus lihaloomade vastu väiksem, neid toodetakse vähem ja seega peab vähem loomi elama lühikest, piinarikast elu ja metsikult elavatel loomadel on rohkem ruumi ja toitu, mis tähendab, et saaksime päästa rohkem väljasuremisohus olevaid liike - “Inimesed on loodud liha sööma!”
Inimesed on kohastunud sööma paljusid erinevaid asju, liha moodustab sellest vaid väikese osa. Tänapäeval söövad inimesed tunduvalt rohkem liha, kui seda kunagi varem on tehtud ja seega rohkem, kui seda tegelikult vajalik või kasulik oleks teha.
“Nii see toiduahel ju toimibki, me oleme selle tipus ja seega peamegi liha sööma”
Vahe on selles, et loomad, kes on toiduahelas, peavad oma toidu ise kinni püüdma ja tapma. Kas oleksid selleks ise võimeline? Lisaks sellele ei tapa ja söö ükski loom peale kodukassi ja inimese teisi loomi lõbu pärast või siis, kui seda tegelikult vaja ei ole. Ka inimesel ei ole tänapäeval ellujäämiseks vaja loomi tappa ega süüa.“Aga mulle maitseb liha, miks ma siis seda süüa ei või?”
Võid küll, see on Sinu enda otsus, kas sööd liha või mitte. Ka enamus taimetoitlasi ei loobunud lihast sellepärast, et see neile ei maitseks, maitseb küll, aga teised põhjused on neile lihtsalt olulisemad ja nad teavad, et ka taimetoitude seas on väga palju suurepäraselt maitsvad roogi, mis asendavad liha nii, et nad sellest puudust ei tunne.“Kui Sa liha ei söö, siis miks Sul neid taimseid vorste ja burgereid vaja on, söö lihtsalt taimi!”
Ega tegelikult ei olegi vaja, aga nagu enne mainitud, ei loobunud enamik taimetoitlaseid lihast maitse pärast ja tahaksid süüa sarnaseid asju, millega nad võibolla varem harjunud olid, lihtsalt ilma eetilise dilemmata. Taimsed liha- ja piimatoodete asendused aitavad ka lihasööjal lihtsamini taimetoidule üle minna või lihtsalt liha kogust oma toiduvalikus vähendada harjumuspärast menüüd järsku drastiliselt muutmata.“Kui Sa soja sööd, siis Sinu pärast raiutaksegi vihmametsi maha, söö parem liha!”
Ainult 6% sojast kasvatatakse inimestele toiduks, 70% aga kariloomadele. Kui inimesed loomi vähem sööks, ei oleks vaja ka soja kaugeltki nii palju kasvatada ega vihmametsi maha raiuda.