Sõsar logo valge

"Kuidas iseenast väärtustada?"

30. Osa

Miks enda väärtustamine oluline on?

Vähesed meist, naistest, oskavad iseennast ja oma oskusi ja teadmisi piisavalt väärtustada. Tuleb tunnistada, et ma ise ei ole ka selles veel just kuigi osav. Taban ennast endiselt tihti iseenda kohta midagi tüüpilise “ah mis nüüd mina” stiilis ütlemas, kui keegi mind kiidab või midagi ilusat ütleb, või arvan, et mul ei ole millegi saavutamiseks piisavalt teadmisi või oskusi.

Aga miks see nii on, et mina ise näen endas vähem potentiaali, kui teised minu ümber ja kuidas seda muuta?
Ma ei pea siin loomulikult silmas, et peaksime õppima ennast kellestki teisest paremaks pidama, vaid lihtsalt tunnustama seda, mida juba saavutanud oleme, kui palju oleme kasvanud ja arenenud ning milleks veel võimelised võiksime olla.

Näen, et oskus ennast väärtustada on oluline sellepärast, et seda tegemata saboteerime ennast saamast midagi, mille tegelikult oma töö ja pingutusega tõeliselt ära oleme teeninud. Leian, et selle oskuse puudumises võib näiteks peituda ka üks põhjustest, miks oleme Euroopa Liidu liidrid meeste- ja naiste vahelise palgalõhe suuruses.
Palgaläbirääkimistel või ka ise ettevõtja olles me tihti lihtsalt ei küsi seda, mille oleme ära teeninud sest kahtleme, kas ikka tõesti seda väärt oleme. Samas, kuidas saaks ja peakski keegi teine meid piisavalt väärtustama, kui me isegi seda teha ei oska?

Kuidas iseennast väärtustada?

Selleks, et hakata ennast tõeliselt väärtustama, alustan sellest, et püüan märgata, kuidas komplimendile reageerin ja milliseid sõnu iseendaga või enda kohta kasutan. Oma harjunud mõttemustrite muutmine ei ole alati sugugi lihtne. Samas on selliste ütluste märkamine juba iseenesest edu ja suur samm paremuse suunas.
Lisaks sellele, et märkan, teen enda jaoks järgmisi tegevusi:

  • Õpin komplimente vastu võtma ja oma saavutusi hindama
  • Kiidan ennast, kui olen midagi hästi teinud
  • Ostan endale regulaarselt lilli või mõne hea raamatu
  • Söön tervislikku ja kvaliteetset toitu
  • Teen trenni, sest tean, et mu keha väärib parimat kohtlemist
  • Võtan enda jaoks rohkem aega
  • Hoolitsen enda välimuse eest

Mida teed Sina, et ennast hästi tunda ja kuidas ennast edusammude eest premeerid? 🙂

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga