"Kuidas muusika meid mõjutab?"
20. Osa
Mida muusika meie ajus teeb?
Kas oled kunagi mõelnud, kuidas muusika kuulamine Su mõttemustreid mõjutab? Loomulikult teame, et muusika loob meis erinevaid emotsioone, aga tihti ei tea me miks see nii on ja kuidas seda kasutada, et luua just neid emotsioone, mida parajasti tunda soovime.
Muusika toimib ajus nii, et juba esimesest hetkest, millal ta ajuni jõuab, reageerib see osa ajust, millega mõnu tunneme ning vabaneb dopamiin – hormoon, mis meis heaolutunde tekitab. See on sama hormoon, mis vabaneb näiteks siis, kui midagi maitsvat sööme, näeme kedagi keda armastame või teeme asju, mis meile meeldivad.
Teadlased on leidnud, et muusika on väga tõhus vahend stressi, valu ja depressiooni sümptomite leevendamiseks, aitab arendada motoorset võimekust ning uusi neurone toota. Lisaks aitab muusika ka vererõhku alandada ning ajutraumast kiiremini taastuda. On leitud, et muusikast on palju abi ka Parkinsoni ja Alzheimeri patsientide hooldamisel, kuna mõjutab positiivselt alateadlikke neuroloogilisi protsesse.
Muusika abil saab ka rahustada hirmu ja ärevust ning muusika kuulamine tugevdab isegi immuunsust, mis on praegust pandeemiat arvestades meile eriti oluline.
Aga teades, kui võimas vahend muusika aju protsesside mõjutamisel on, siis kuidas saaksime seda igapäevaelus kasutada, et oma mõttemustreid teadlikult suunata?
Kuidas muusika abil emotsioone muuta?
Tavaliselt valime muusikat, mida parajasti kuulata tahame oma meeleolu järgi. Näiteks kui oleme kurvad, kipume valima ka kurvema muusika ning kui oleme rõõmsad, siis midagi lõbusat.
Aga kas oled mõelnud sellele, et muusika mõjutab emotsioone ka vastupidiselt ehk siis, kui valime kurvad olles hoopis rõõmsa muusika, siis muutub ka tuju paremaks?
Muusikavalikuga saame oma aju lihtsa vaevaga natuke petta ja emotsioone mõjutada.
Kuna minu jaoks ei ole talv kunagi just lihtne olnud ning pimeda ja halva ilmaga on üha raskem endas energiat ja motivatsiooni leida, siis olen viimasel ajal keskendunud sellele, et leida erinevaid moodusi, mis selle minu jaoks lihtsamaks teeksid. Nii olengi leidnud, et just muusika on suurepärane abimees meeleolu kiireks muutmiseks.
Olen enda jaoks katsetanud ja avastanud uusi muusikastiile, mis minus erinevaid emotsioone tekitavad. Otsin teadlikult muusikat, mis aitab luua rõõmsat meeleolu, motivatsiooni, et ka kõige keerukamad ülesanded tehtud saaksid ning midagi, mis aitaks pikemalt ülesannetele keskenduda.
Mul on erinevad playlistid näiteks trenni tegemiseks, hommikul tööle asumiseks, taustamuusika selle jaoks, kui pean millelegi pikemalt keskenduma ja loomulikult lõbus playlist lihtsalt tuju tõstmiseks.
Leian, et muusika on abiks ka emotsionaalse söömise kontrolli all hoidmiseks. Nimelt, kui tunnen vajadust midagi näksida siis, kui mul tegelikult kõht üldse tühi ei ole, siis tean, et teen seda sellepärast, et aju teab, et saan toidust dopamiini, ehk õnnehormooni ning seega sunnib mind midagi sööma ka siis, kui mu kehal seda tegelikult vaja ei ole. Samamoodi saame aga dopamiini muusikast. Seega, kui tunned, et nii tahaks midagi näksida, siis pane selle asemel mängima üks hea lugu ja vaata, kas tung süüa tundubki enam nii suur.
Millist muusikat valida?
On levinud müüt, et kui tahad aju arendada ja targaks saada, peaksid kuulama just klassikalist muusikat. Tegelikult on see, milline muusika Sulle sobib täiesti individuaalne ja ei ole ühte stiili, mis kõigile inimestele ühtemoodi mõjuks.
See, milline muusika meile meeldib või millist emotsiooni tekitab sõltub palju sellest, milliste helidega harjunud oleme ning millised mustrid on aju neid kuuldes loonud.
Seega ei ole võimalik emotsiooni loomiseks soovitada ühte kindlat muusikastiili, vaid igaüks peab enda jaoks ise selle õige leidma.
Kui enne olen kuulanud ikka samu muusikastiile ja raadiojaama, millega harjunud olen, siis nüüd kuulan teadlikult erinevaid stiile, et märgata millist emotsiooni need minus tekitavad. Selle põhjal saan pärast tekkinud emotsiooni teadlikult taasluua sama muusikat uuesti kuulates. Lõpuks saab muusikavalikutest nagu erinevate emotsioonide raamatukogu ning saan teadlikult valida, millist tunnet antud hetkel tunda soovin ja selle vastavat muusikat kuulates lihtsalt sisse lülitada.
Tänapäeval on muusika kuulamine ja erinevate stiilide leidmine meile näiteks Spotify, Soundcloud’i ja Youtubi abil eriti lihtsaks tehtud, nii et saame seda teha täiesti tasuta ja kodust lahkumata. Nii, et kui pikkadel pimedatel talveõhtutel aega leiad, siis kuula ja katseta ka erineva muusikaga ja vaata, milliseid tundeid see Sinus tekitab ning kuidas saad muusika mõju ajule enda kasuks tööle panna.
Head kuulamist!