"Mis on afirmatsioonid?"
37. Osa
Miks afirmatsioonid vajalikud on?
Mõnikord hoiame ennast ise oma piiravate mõtete vangis ning laseme neil ennast takistada oma unistuste saavutamisel, ilma sellest ise arugi saamata.
Piiravad mõtted, on mõtted, milles oled ennast veennud, et see on absoluutne tõde, kuigi tegelikult ei ole see üldse nii. Sellised mõtted on näiteks: “Ma olen “selles” halb!”, “Ma ei ole ju kunagi enne “seda” suutnud!”, “Ma ei oska “seda”, seega ma ei ole võimeline ka “selleks”!”, “Ma ei ole piisavalt ilus või enesekindel!”.
Selliste negatiivsete mõtete pideval kordamisel on aga komme nagu “iseenesest” tõeks saada. Kui oled ennast juba veennud, et Sa ei ole millegi jaoks piisavalt hea, siis loomulikult on ajul vaja tõestada, et Sul on täiesti õigus ning just nii kipume tihti iseennast saboteerima.
Positiivsetel mõtetel on aga samamoodi komme tõeks saada ja aidata meil saavutada kõike, mille eesmärgiks seadnud oleme. Siis kas pole mitte parem mõelda hoopis positiivseid mõtteid?
Kuna aga vana juurdunud mõttemustri lihtsalt üleöö muutmine on enamikule meist täiesti võimatu, siis tulevadki appi afirmatsioonid, et saaksime negatiivsed mõtteid samm-sammult positiivseks muuta, paremat mõtet pidevalt korrates.
Seega, uue ja Sind paremini teeniva mõtte pidev kordamine ongi afirmatsioon.
Veel parem on seda teha kirjalikult, sest siis salvestab selle nii aju, kui keha.
Kuidas afirmatsioonid toimivad?
Mõned mõtted on nii sügavalt juurdunud lihtsalt sellepärast, et oleme oma ajus seda mõtet miljoneid kordi korranud ja tundub täiesti võimatu seda muuta, sest aju võitleb iga hinna eest vana mustri hoidmise nimel. Talle ei meeldi ükski muutus, mida tema “autopiloodis” teha püüad, sest see nõuab palju energiat ja aju jaoks pole midagi olulisemat, kui energia säästmine.
Aga Sina ise ju ei taha nende piiravate mõtete lõksu jääda?
Kuidas neid mõtteid siis muuta, nii et hoopis uus ja palju parem selle vana ja kulunu asendaks? Just seal aitavad afirmatsioonid! Samamoodi, nagu aju on mõtted autopiloodile salvestanud, saad sinna salvestada ka uusi mõtteid, neid pidevalt korrates, kuni nad sinna tõeliselt pidama jäävad.
Just nii, nagu füüsiline trenn treenib lihaseid, treenivad afirmatsioonid aju ja mida rohkem ja tihedamini seda teed, seda kiirem ja suurem on ka muutus!
Kas nende toime on teaduslikult tõestatud?
Hollywoodi filme vaadates tunduvad inimesed, kes afirmatsioone kasutavad tihti, kui ullikesed, kes oma eluga hakkama ei saa ja püüavad seda peegli ees enda ego upitades parandada. Tegelikult on aga afirmatsioonide positiivne mõju ka teaduslikult tõestatud ning aidanud miljonitel inimestel luua õnnelikumat ja edukamat elu.
Teadlased on muuhulgas tõestanud et:
“1. Afirmatsioonid aitavad stressi vähendada;
2. Neid on edukalt kasutatud aitamaks inimestel oma füüsilist aktiivsust suurendada;
3. Afirmatsioonid aitavad inimestel “ohuna” tunduvaid sõnumeid vastu võtta ilma, et tekiks kohene tugev kaitserefleks, mis selgelt ja loogiliselt mõtlemist takistab;
4. Nad vähendavad tõenäosust, et me oma keha signaalid tervise halvenemise kohta tähelepanuta jätame. Selle asemel tekitavad nad pigem soovi positiivseid muutusi luua ja tervislikumat toituda;
5.Aitavad parandada nende õpilaste akadeemilisi tulemusi, kes muidu ennast kõrvalejäetuna tundsid;” [1].
Milliseid afirmatsioone kirjutada ja kuidas?
Erinevaid afirmatsioone on olemas ilmselt miljoneid, kuid nende loomise puhul on kõige olulisem see, et mõtled sellele, millised mõtted on need mis just SIND praegusel hetkel takistavad ja mida muuta sooviksid.
Meil, naistel, on tavaliselt peamised piiravad mõtted, mis meid elus takistavad, seotud välimuse ja enesehinnanguga. Seega on populaarsed afirmatsioonid näiteks:
Ma aktsepteerin ja armastan ennast just sellisena, nagu ma olen.
Mul on hea välimus.
Ma olen tark/andekas.
Ma suudan olla edukas.
Ma väärin õnne ja armastust.
(Sellest, kuidas et iseendale meeldima hakata kirjutan lähemalt ka SIIN.)
Oma afirmatsioone luues mõtle, mis on see, mida soovid oma elus muuta ja loo uus mõte vastavalt sellele. Soovitan esialgu mitte luua neid korraga rohkem, kui viis, sest sel juhul on neid liiga palju, et nad tõeliselt mõjuda saaksid.
Kindlasti tuleb ka silmas pidada seda, et väga madala enesehinnangu puhul, võivad afirmatsioonid asja veel hullemaks teha, sest tekitavad ajus konflikti selle vahel, kellena Sa oled ennast alati näinud ning kes olla sooviksid.
Seega, kui Sul on väga madal enesehinnang, siis ära alusta kohe selliste lausetega, et “olen maailma ilusaim ja targeim inimene”, sest aju lihtsalt keeldub seda uskumast.
Afirmatsioonide puhul on oluline see, et Sa ise neid ka usuksid, seega on hea alustada samm-sammult. Esimesena näiteks, et “ma ei ole KÕIGE halvem või KÕIGE koledam”. Kui see mõte on juba ajus automaatne, näiteks oled seda juba 100 päeva korranud, siis liigu edasi uue mõtte juurde, näiteks: “ma olen täitsa tavaline naine, nagu paljud teised”. Tee seda jälle 100 päeva ja siis võibolla märkad, et leiad juba isegi, et “tegelikult on mõned omadused minus suurepärased” või “mõni asi minu juures on ju väga ilus”.
Mis on minu piiravad mõtted?
Ka minul on muidugi piiravaid mõtteid palju, nagu enamusel meist ja usun, et suuremat osa neist ma veel ei teagi.
Kuna olen lõpuks jõudnud iseendaga rahuni oma välimuse osas, siis praegu olen juba mõnda aega tegelenud oma piiravate mõtetega rahast, mille endalegi üllatuseks avastasin, kui koroona tõttu sissetuleku kaotasin.
Meenutan endale igapäevaselt läbi afirmatsioonide, et rahast ei sõltu minu ellujäämine, turvatunne ja vabadus ning ka ainus edu mõõdik ei ole raha. Olen seda teinud paar kuud, ning näen, kuidas pidev stress ja pinge raha pärast vaikselt hajuma hakkab.
Mina võtsin endale afirmatsioonide jaoks eraldi märkmiku ja kirjutan neid läbi igal hommikul kümme korda ning plaanin seda teha, kuni märkmik täis saab, et siis uute afirmatsioonidega uues märkmikus jätkata.
See 15 minutit, mis mul hommikul kohvitassi kõrval selle tegemiseks kulub, on nagu väike meditatsioon, mis aitab päeva alustada positiivsete mõtetega.
Loomulikult, ei pea seda alati hommikuti tegema, kui Sul selleks siis aega ei ole, seda võib teha ka muul Sulle sobival ajal.
Ma tean, et meil kõigil on iseenda mõtteid väljastpoolt pea võimatu vaadata, seega, kui Sul on sellega abi vaja, siis piiravaid mõtteid aitavad hästi leida ja muuta coachid. Selle kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.