"Ebakindlus ja iseendas kahtlemine"
16. Osa
Kuidas ebakindlus ja endas kahtlemine meid edasi liikumast takistab?
Kuigi meile võib tunduda, et teised inimesed on alati tohutult enesekindlad ja teavad täpselt, mida teha, et saavutada seda, mida soovivad, siis loomulikult ei ole see kaugeltki tõsi. Ebakindluse ja eneses kahtlemise eest ei ole pääsu ka kõige edukamatel ja andekamatel, nad lihtsalt teavad paremini, kuidas nende tunnetega toime tulla nii, et see ei saaks nende arengu ja edu teekonnal takistuseks.
Ebakindlus tuleb meie teele ALATI, kui oleme oma isiklikus arengus astumas järgmist sammu. Kui ei teki kahtlusi, kas ikka suudame seda, siis ei tee me ka järelikult midagi, mida varem edukalt teinud ei ole ega õpi midagi uut.
Kahtlus ja ebakindlus on aju loomulik reaktsioon. Aju annab nimelt alati endast kõik, et toimida nii efektiivselt ja vähese energiakuluga, kui võimalik. Seetõttu tahab ta meeleheitlikult korrata vaid tegevusi, mida varem mitmeid kordi teinud oleme ning mis on juba automaatseks muutunud.
Kui soovid alustada millegi uuega või plaanid vanu harjumusi muuta, siis kuuled kahtlemata oma aju protesti. Ta ütleb Sulle näiteks, et: “Sa niikuinii ei saa hakkama, milleks üldse proovida?”, “Sa ei ole ole ju piisavalt tark/andekas”, “kindlasti läheb midagi valesti” või “ kõik teised teeksid seda paremini, kui mina”.
Kas oled kuulnud oma aju Sulle midagi sellist ütlemas?
Mina küll olen ja mitte ainult mõned korrad, vaid ilmselt sadu kordi päevas! Kuulen seda ka praegu, blogipostitust kirjutades. Mõtted nagu “kes seda lugeda peaks tahtma?”, “vaevalt, et see kellelegi kasulik on”, “mis siis, kui mu ideed ei meeldi teistele?” ja “kindlasti on sadu inimesi, kes seda minust paremini teevad”.
Aga tead mis, kuigi need väited võivad vabalt ka tõesed olla, siis ma ei lase ajul ennast sellegipoolest takistada. Isegi, kui aju protestid on õiged, aitab nende mõtete muutmine või ennast neist mitte häirida laskmine mul kasvada ja areneda ning saada paremaks versiooniks iseendast. Ainult jätkuvalt harjutades saan paremaks asjades, mida teen, sest niisama ootamine, et kõik iseenesest selgeks saaks ilmselgelt ei toimi.
Ka ettevõtluse osas on need piiravad mõtted sagedased külalised ja kuigi olen ettevõtlusega ka varem suhteliselt edukalt tegelenud, ei takista see mu ajul kahtlemast, kas ikka saan sellega hakkama.
Aga kuidas ma saaksingi teada, mida suudan ja kas teen õiget asja, kui ma kunagi millegi uue proovimisele võimalustki ei annaks?
Seega, kuna tean, et olen suurepärane enda võimetes kahtlemises, siis on mu parim õppetund see, et õppisin hoopis kahtlema oma kahtlustes!
Mida teha, et kahtlused ja ebakindlus seljatada?
Mida mina teen selleks, et õppida kahtlema oma kahtlustes?
Kuuldes oma mõtteid, mis tekitavad minus ebakindlust, teadvustan endale kõigepealt, et need on kõigest piiravad mõtted. Nii, nagu muudegi negatiivsete mõtete puhul, küsin ka neid kuuldes endalt järgmised kolm küsimust:
- Kas see mõte on tõene fakt, mitte minu enda loodud kujutlus (mida ta 99% juhtudest on)?
- Kuidas see mõte mind ennast tundma ja käituma paneb?
- Kuidas ennast tunneksin ja käituksin, kui ma seda mõtet ei mõtleks?
Siis leian teadlikult piiravate mõtete asemele mõtted, mis annavad jõu edasi tegutsed.
Üks neist mõtetest on teadmine, et kõik uued asjad ongi alati rasked, enne, kui nad lihtsaks saavad!
Ehk siis, kõik mida oleme elus õppinud ja praegu meile väga lihtsad näivad, näiteks kasvõi käimine või rääkimine, olid ka rasked, enne kui nad tänu pidevale harjutamisele nii lihtsaks said, et enam neile mõtlemagi ei pea.
Teiseks on oluline tunnistada, et me ei saagi ju kohe kõike osata ja kui miski esimesel korral välja ei tule, ei tähenda see, et me ei ole võimelised seda õppima ja paremaks saama!
Tea, et lõpuks hakkavad automaatselt korduma just need mõtted, mida kõige rohkem mõtled ja harjutad, olgu need siis positiivsed või negatiivsed!
Minu kõige rohkem harjutatud mõte, mis tihti juba iseenesest tekib on Russell Brundsoni õpetusi kuulates meelde jäänud ütlus, et ettevõtluses saad edukas olla vaid siis, kui lõpetad lõpetamise, ehk “You have to stop stopping!”, ainult järjepidevus tagab edu ja kui alati kohe tegevus lõpetada, kui raskeks läheb, siis ei olegi võimalik õppida, eesmärgini jõuda ja edu saavutada. Proovi lihtsalt uuesti niikaua, kuni see ükskord õnnestub.
Mida teha, et ebakindlust tekitavaid mõtteid leida?
Üks lihtne nipp, mida soovitan proovida, et oma piiravaid mõtteid märgata on järgmine:
Mõtle millelegi, mida Sa väga tahaksid aga mida sul veel ei ole.
Jälgi, kuidas Su peas kerkib sada vabandust, miks Sa seda ei saa või ei tee.
Just need vabandused ongi Sinu piiravad mõtted! Kirjuta need üles ja loe, nagu loeksid kellegi teise kirjutatut.
Kas need mõtted on ikka tõesti õigustatud? Küsi endalt iga mõtte kohta need kolm küsimust, mille enne välja tõin, ja usun et leiad, et suurem osa takistustes peitub ainult nende samade mõtete märkamises ja muutmises.
Pea meeles, et AINUS asi, mis hoiab Sind saamast või saavutamast seda, mida päriselt tahad, on USK, et Sa EI SAA seda saada või teha. Ja ainus asi, mis paneb sind uskuma, et Sa ei suuda seda on endas kahtlemine!
Kui oled ületanud selle mõnikord ületamatuna näiva takistuse, ehk kahtlused iseenda võimetes, siis ei ole sellel, mida saavutada suudad, enam piire!
Ma tean, et iseendas kahtlemist tundub mõnikord võimatu lõpetada, aga anna endast parim, et astuda need sammud, mis Sind oma soovitule lähemale viivad, vaatamata kahtlustele. Kui seda teed, siis on Su eneseületus ja selle tõttu tekkinud saavutustunne seda tuhat korda väärt ning see on see, mis kannustab Sind ka üha rohkem saavutama.
Õpi ootama ja tervitama seda, kui tunned ennast ebakindlalt, või endas kahtled, sest see on märk sellest oled võtmas järgmist sammu, mis aitab Sul kasvada ja areneda parimaks versiooniks iseendast! Kui Sa endas kunagi ei kahtle, siis ei ole Su seatud eesmärgid lihtsalt piisavalt suured.