Sõsar logo valge

"Kas ettevõtlus on Sinu jaoks?"

14. Osa

Miks olen ettevõtja?

Minu igapäevased väikesed sammud on mind viinud selleni, et olen viimase poole aastaga loonud uue ettevõtte, mille kodulehel Sa hetkel ka seda postitust loed.

Juba ülikooli minnes oli mulle selge, et just ettevõtlus on see, millega kindlasti tulevikus tegeleda tahan, sest minu jaoks on oluline vabadus otsustada, millega parajasti tegeleda soovin ning paindlikkus selles, millal ja kust seda teha saan.

Kuigi ettevõtluse teekond ei ole alati lihtne ega finantsiliselt tasuv, on see siiski midagi, mis mind innustab ning aitab kasvada ja areneda paremaks versioonist iseendast. Need raskused ja takistused, mis seda tehes mu teele on kerkinud on minu jaoks kohe kindlasti seda sada korda väärt.

Loomulikult ei ole ettevõtlus kõigi jaoks ega peagi olema, aga näen tihti, et naistele saavad ettevõtluse alustamisel suurimaks takistuseks nende enda piiravad uskumused ja vale arusaam ettevõtlusest.

Tegelikult on ju ettevõtluse vorme piiramatult, seega, kui seda soovid, siis leiad kindlasti ka endale sellise ettevõtluse vormi, mis Sinu teadmiste, oskuste ja soovidega sobib.

Peamised arusaamad aga, mis takistavad paljusid naisi ettevõtlusega alustamast on arvamus, et oma firma alustamine on kallis, riskantne, nõuab spetsiifilisi teadmisi või oskusi, palju tööd ja laste kõrvalt on seda kindlasti võimatu teha.

Aga kas need arvamused on ka tõesed?

Ettevõtte loomine on kallis?

Jah, võib küll olla, aga see oleneb täielikult valdkonnast, mille valid ning kuidas otsustad seda teha.

Räägin siin aga oma kogemusest, kui ütlen, et ettevõtlusega saab alustada ka väga väikeste vahendite ja kuludega!

Nagu olen juba ühes eelnevas postituses rääkinud, alustasin oma kosmeetikabrändinga 2013 aastal vaid 100 Austraalia dollarise investeeringuga ning paari aastaga suutsime sellest ettevõttele luua 70 000€ aastakäibe.

Ka seekord ei kasuta ma Sõsara plavormi loomiseks kulukaid vahendeid ning teen seda pea olematu eelarvega, kuna seekord on mu eesmärgiks näidata, et ettevõtjaks võib saada igaüks, kui seda vaid soovib.

Kõik, mida ma siiamaani Sõsara platvormi loomiseks kasutanud olen, on mu vana ja vaevu toimiv arvuti ja kasutatud iPhone. Kui päris aus olla, siis alguses oli mul ka väike mikrofon, aga suutsin selle kogemata ära lõhkuda, juba enne, kui olin jõudnud esimese video lindistada, nii, et järelikult polnud ka seda tegelikult vaja.
Muidugi saaksin seda kõike teha ka professionaalsete ja kalliste vahenditega ning palgata kodulehe ehitamiseks suure raha eest oma ala eksperdid, aga tegelikult ei ole see üldse vajalik, sest tänapäeval on see nii lihtsaks tehtud, et ka mina, kes olen igasugustes tehnilistes asjades TÄIELIK võhik, sain sellega hakkama ilma igasuguse kõrvalise abita ja kulutades sellele vaid domeeni tasu, mis on umbes 90€ aastas.

Suurim rahaline investeering, mille olen praeguseks ettevõtte alustamiseks teinud, on riigilõiv, mille pead ettevõtet registreerides tasuma, ning millest mitte kuidagi ei pääse, aga usun, et see 190€ ei ole ka kuigi suur väljaminek selleks, et saada ametlikult ettevõtjaks.

Sellest, millised sammud ettevõtlusega alustamisel täpselt vajalikud on, räägin lähemalt mõnes järgmises postituses, aga kui tunned, et soovid ettevõtlusega alustada, aga ei oska kuidagi esimesi samme teha, siis võta minuga julgelt ühendust ja annan Sulle rõõmuga nõu.

Ettevõtlus on riskantne?

Ettevõtlus on täpselt nii riskantne, kui riskantseks selle ise teed. Jah, kui otsustad investeerida kogu oma vara millessegi, mille toimimises Sa päris kindel ei ole, siis on loomulikult võimalus ka kõik kaotada, aga selleks, et olla ettevõtja ei pea Sa seda tegema.

Sa ei pea isegi lahkuma oma turvalisest ja stabiilsest töökohast ja alustades soovitangi ettevõtlusega tegeleda muu töö kõrvalt, kuni on selge, kas suudad oma ettevõttega lisasissetulekut luua.

Selleks, et ettevõtja olla, on vaja palju spetsiifilisi teadmisi?

Spetsiifilised teadmised annavad Sulle muidugi ettevõtluses eelise, kuid see ei ole kaugeltki nõue, mis peab täidetud olema, sest ettevõtja saad olla ka kasutades teiste inimeste oskusi või teadmisi. Saad näiteks teha koostööd oma ala ekspertidega, täiendada oma teadmisi koolitustel, lugedes raamatuid või konsulteerides inimestega, kes antud alas rohkem kogemust omavad.
Ka eelnevad ettevõtlusalased teadmised või haridus ei ole vajalikud, kui Sul on piisavalt pealehakkamist ja avatud meelt. Tänapäeval on kõik teadmised ettevõtlusest kättesaadavad ka muudest allikatest, kui ülikool ja kindlasti ei ole ärialane magistrikraad midagi, mida Sul eduka ettevõtte loomiseks vaja läheb.

Ettevõtjana pead tegema rohkem tööd, kui palgatöölisena?

Jah, paljud ettevõtjad teevad tõesti 24/7 tööd, aga ka see on nende enda valik. Samas on ka sama palju ettevõtjaid, kes töötavad vaid paar päeva nädalas ja teenivad selle ajaga piisavalt, et luua endale sissetulek, mis nende elamiskulud katab. Ka sissetuleku suurus ei sõltu ilmtingimata ajast, mis sellele kulutad, vaid sellest, kui targalt ja efektiivselt seda teha oskad.

Laste kõrvalt on võimatu ettevõtlusega tegeleda?

See ei ole kohe kindlasti tõsi. Tean palju edukaid naisettevõtjaid, kellel on ka kolm või enam last.
Millegipärast on levinud arvamus, et selleks, et emana ettevõtlusega alustada, teeksid seda oma laste heaolu arvelt. Samas tean elust palju näiteid, kus see toimib täpselt vastupidiselt. Ettevõtjana on naistel vabadus ise oma aega paremini planeerida ja seega ka lastele rohkem aega ja tähelepanu pühendada.

Kas ka Sina võiksid ettevõtja olla?

Kas oled kunagi sellele mõelnud, et ka Sina võiksid ettevõtja olla? Olla oma aja peremees ja teenida sissetulekut millegagi, mis Sulle tõesti väga meeldib?
Kui ei ole, siis miks mitte? Ja kui oled, siis mis on see, mis Sind siiamaani seda tegemast takistanud on?

Kui oled aga juba ise ettevõtja, siis jaga ka meiega, miks Sina sellega alustasid ja mis on Sinu jaoks ettevõtluse suurimad eelised?

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga