Sõsar logo valge

"Kuidas toit vaimset tervist mõjutab?"

33. Osa

Miks toit minu jaoks nii oluline on?

Toit on alati olnud üks mu suuremaid kirgi, kuid sellest, kuidas see mu vaimset ja füüsilist tasakaalu tegelikult mõjutab, olen hakanud alles hiljuti aru saama.

Loomulikult pakub maitsev toit naudinguid ja minu jaoks on see olnud ka üks olulisemaid viise võõraste kultuuride ja erinevate mõttelaadide tundmaõppimiseks.

Toit on palju aastaid olnud minu jaoks suur osa mu tööst. Lisaks sellele, et olen aastaid kokana töötanud, olen õppinud toitumisnõustajaks, juhin hetkel kaalugruppe ja kirjutan kokaraamatuid.

Ka isiklikus elus võtab toit suure osa mu ajast. Teen pea iga päev kodus perele süüa, toitun tervislikult ja üha enam õpin tundma, mida erinevad toiduained mu kehaga teevad. Õpin oma keha kuulama ja märkan, kuidas see mu enesetunnet mõjutab.

Miks on tervislik toit vaimsele tervisele nii oluline?

Me kõik oleme kuulnud ütlust: “Sa oled see, mida sööd”, kuid kas oleme mõelnud, mida see tegelikult meie jaoks tähendab?
Kas teadsid, et iga 7-10 aasta tagant vahetuvad välja pea KÕIK meie keharakud?
See tähendab, et vanad rakud asenduvad uutega, mis on loomulikult loodud sellest toidust, mida sööd. Seega, me oleme sõna otsese mõttes see, mida sööme.

Kui me hästi ei söö, siis ei ole ka uute rakkude moodustamiseks head materjali. Sel juhul kannatab nii meie keha, närvisüsteem, neuronid, hormoonid kui kõik muu.
Vaid juhul, kui hoolitsed hästi oma toidulaua eest, saab Su keha ja vaim olla ideaalses tasakaalus. Sul on nii rohkem energiat ning oled loovam ja produktiivsem ning selle tulemusel edenevad ka asjad elus paremini ja saad ennast õnnelikuna tunda.

Side toidu ja emotsioonide vahel on nii suur, et seedetrakti on isegi nimetatud ka meie “teiseks ajuks”

Seedetrakt on koduks miljonitele bakteritele, mis mõjutavad otseselt neurotransmitterid, mis on kemikaalid, mis saadavad sõnumeid meie seedeelundkonnast ajusse.
Üks neist neurotransmitteritest on serotoniin, mis aitab reguleerida und ja isu, mõjutab tuju ja vähendab valu. Kuna 95% sterotiinist toodab seedetrakt, mis on vooderdatud sadade miljonite närvirakkudega, on selge, et seedeelundkond mitte ainult ei aita meil toitu seedida, vaid mõjutab suurel määral ka aju tööd ja emotsioone.

Tervislik toit aitab “headel bakteritel” seedeelundkonnas kasvada, mis mõjutab seega ka positiivselt neurotransmitterite tootmist. Samas aga tekitab pidev rämpstoidu tarbimine kehasiseseid põletikke, mis seda süsteemi tugevalt halvab.

Suhkur ja nisujahu on kaks peamist kurjajuurt, mis seda tasakaalu negatiivselt mõjutavad. Nad tekitavad küll kiire ja ajutise heaolutunde, kuid kiirelt peale seda kukub tohutult dopamiini tase kehas ja seega langeb ka enesetunne drastiliselt.

Tervisik ja tasakaalustatud toit aga tagab tujude kõikumise väiksemal määral, aitab paremini keskenduda, ravida depressiooni ja äraevushäirete sümptomeid ning mõjutab seega ka suurel määral üldist õnnetunnet.

Kui soovid tervisliku toitumise kohta rohkem teada, siis leiad rohkem infot toidu teemalistest artiklitest SIIT.
Täpsema ülevaate toitainetest, kaloritest ja tervislikust toitumisest annan oma kaaluprogrammis SIIN. Selleks, et programmiga liituda, et pea ilmtingimata olema eesmärgiks kaalu kaotada. Seal jagan ka teadmisi, kuidas üldiselt oma vaimset ja füüsilist tervist toetada ja mõttemustreid muuta.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga